Resultater 2021

Du finder her på siden vindere af diverse konkurrencer ifm. DDD 2021 samt et kort overblik over begivenheder og arrangører. Se overblik over (bemærk at DDD ikke følger kalenderår 100%):

Deltagerne ved den internationale olympiade (IOI)

Daniel Birn
HTX Herning, 2z
Elias Rasmussen Lolck
H. C. Ørsted - Ballerup, 2.a
Luis Galan
Ingrid Jespersens Gymnasieskole, 3.G
Thor Eriksen
Bagsværd Kostskole og Gymnasium, 2.g

Deltagerne ved den europæiske pige olympiade (EGOI)

Edith Bille Gørtz
NEXT - Sukkertoppen gymnasium, 2.x
Leonora Thøgersen
Johannesskolen, 7.C
Lin Bigom-Eriksen
H.C. Ørsted Gymnasiet Lyngby, 3.a
Victoria Thøgersen
Sukkertoppen Gymnasium, 2.X

Deltagerne ved den baltiske olympiade (BOI)

Sølv
Elias Rasmussen Lolck
H. C. Ørsted - Ballerup, 2.a
Daniel Birn
HTX Herning, 2z
Edith Bille Gørtz
NEXT - Sukkertoppen gymnasium, 2.x
Luis Galan
Ingrid Jespersens Gymnasieskole, 3.G
Malte Rosenkilde
Sukkertoppen, S2M
Thor Eriksen
Bagsværd Kostskole og Gymnasium, 2.g

Medaljevinderne ved den nordiske olympiade (NOI)

Guld
Elias Rasmussen Lolck
H. C. Ørsted - Ballerup, 2.a
Sølv
Edith Bille Gørtz
NEXT - Sukkertoppen gymnasium, 2.x
Sølv
Thor Eriksen
Bagsværd Kostskole og Gymnasium, 2.g
Bronze
Frederik Hede-Andersen
H.C. Ørsted Gymnasiet Lyngby, 2a2
Bronze
Frej Alexander Nielsen
HTX Lolland-Falster, 2.a
Bronze
Gustav Bille Gørtz
Johannesskolen, 8c
Bronze
Malte Rosenkilde
Sukkertoppen, S2M
Bronze
Nicolai Robinson
H.C. Ørsted Gymnasiet Ballerup, 1a
Bronze
Simon Lykke Andersen
H.C. Ørsted Lyngby HTX, 3a

Vinderne af Dyst 2

Asger Lorenzen
Ingrid Jespersens Gymnasieskole, 3.D
Benjamin Hilton
H. C. Ørsted Gymnasiet Lyngby, 2.a1
Daniel Birn
HTX Herning, 2z
Edith Bille Gørtz
NEXT - Sukkertoppen gymnasium, 2.x
Elias Rasmussen Lolck
H. C. Ørsted - Ballerup, 2.a
Frederik Hede-Andersen
H.C. Ørsted Gymnasiet Lyngby, 2a2
Frej Alexander Nielsen
HTX Lolland-Falster, 2.a
Gustav Bille Gørtz
Johannesskolen, 8c
Helene Shanti Bøgholm Porsmose
Odense Katedralskole, 2.z
Ivan Hansgaard Hansen
Hillerød Teknisk Gymnasium, 3.E
Jacob Hauge Nielsen
Odense Katedralskole, 2.x
Jacob Jespersen
Sankt Annæ Gymnasium, 3.D
Leonora Thøgersen
Johannesskolen, 7.C
Lin Bigom-Eriksen
H.C. Ørsted Gymnasiet Lyngby, 3.a
Luis Galan
Ingrid Jespersens Gymnasieskole, 3.G
Magnus Ridder Olsen
Gammel Hellerup Gymnasium, 3.x
Malte Rosenkilde
Sukkertoppen, S2M
Marius Schlichtkrull
HC Ørsted, 2a2
Nicolai Robinson
H.C. Ørsted Gymnasiet Ballerup, 1a
Poul Egdal Hempler
Skive College HTX, T3a
Simon Lykke Andersen
H.C. Ørsted Lyngby HTX, 3a
Thomas Brene Jepsen
Bagsværd Kostskole og Gymnasium, 4.BT
Thor Eriksen
Bagsværd Kostskole og Gymnasium, 2.g
Victoria Thøgersen
Sukkertoppen Gymnasium, 2.X
William Malte Jensen
Skive College, T3a
Wildcard
Embla Rindel Peulicke
Vibenshus Gymnasium, 3.P

Årets begivenheder

Årets arrangører, undervisere, mv.

Dansk Datalogi-Dyst er kun muligt at afholde takket være vores ihærdige arrangører, undervisere og hjælpere - en stor tak for jeres indsats!

Anders Roy
Ph.D fra DTU, ZeroNorth
Christian Bertram
Studerende, Københavns Universitet
David Lolck
Studerende, Københavns Universitet
Knud Fjeldsted
Lektor Emeritus
Markus Krabbe Larsen
Studerende, Københavns Universitet
Markus Mathiasen
Studerende, Aarhus Universitet
William Bille Meyling
Studerende, Københavns Universitet